Hvem passer på chefen?
Foredrag af Louise Dinesen
Hvem passer på chefen?
Foredrag af Louise Dinesen
Tirsdag den 22. september 2026
Dato: 22. september
Tid: kl. 14:00
Nye veje til ledertrivsel i en kompleks hverdag.
Ledere står ofte alene med tunge beslutninger og ansvaret for andres trivsel – men hvem passer egentlig på dem? Louise Dinesens foredrag sætter fokus på ledertrivsel som en overset, men afgørende nøgle til en
social sikkerhedskultur og bæredygtig organisation. Siden bogen ”Hvem passer på chefen” blev udgivet, er der samlet ny vigtig viden gennem nye erfaringer og cases og med afsæt i disse, får I metoder og nye perspektiver i forhold til at skabe ledertrivsel i en kompleks virkelighed. I vil få et fælles sprog om ledertrivsel, der klæder jer på til at forstå, hvad der skal til for at jeres organisation og ledere passer bedre på hinanden.
Ledelse er fantastisk og kan være fyldt med begejstring. Samtidig er ledelse i dag præget af nye risiko, kompleksitet og forandringer, hvilket stiller krav til at ledelse sker med overskud og fælles udsyn. At aktivere et sprog og arbejde sammen om metoder ift. ledertrivsel, er ikke en luksus. Det er en forudsætning for at kunne lede i dag, og for at skabe den fælles sikkerhedskultur, der skal til for at kunne lede med overskud. Og forandringer, medarbejdere og komplekse opgaver, kan både give energi og være krævende.
Til at understøtte forskningen får I cases fra virkeligheden når vi taler om, hvorfor ledertrivsel ikke må blive et hjemløst problem. I vil høre om, at ledertrivsel ikke går gennem lederen selv – men gennem et stærkt psykisk arbejdsmiljø for ledere. Ledere oplever sig ofte alene hjemme i lederjobbet, og derfor er det afgørende at skabe fælles metoder til at være sammen om ledelse, og til at aktivere et øget medarbejderskab, hvor også medarbejdere tager ansvar. Et højintenst arbejde, kræver høj forebyggelse, og med afsæt i forskning og mange års praktisk og faglig ledelseserfaring har Louise Dinesen fokus på det der kan beskytte og belaste lederes trivsel, og viser samtidig nye veje til opbygning af lederes psykiske arbejdsmiljø