Du kan nu læse FOBUs beretning * Motiveres du af at gøre en forskel? Og har du et politisk hjerte, der banker for børnene? * Husk at tilmelde dig FOBUs Årsmøde * Gratis webinar: professionaliseringen af bestyrelsesarbejdet * Hvornår kan du møde FOBUs konsulenter på kontoret? * Nye børnebøger og gode rabatter * FOBU holder lukket den 13. og 14. april grundet medarbejderseminar * Følger du FOBU på Facebook og LinkedIn
Du kan nu læse FOBUs beretning
2022 var et begivenhedsrigt år i FOBU, og vi står overfor en spændende ny tid. Bestyrelsens refleksioner over året, og hvad vi ser ind i, kan du læse i FOBUs beretning, der netop er udkommet digitalt. Som noget nyt udkommer beretningen i år udelukkende digitalt, og du vil derfor heller ikke modtage den i institutionens postkasse som vanligt.
Læs FOBUs beretning her
Motiveres du af at gøre en forskel? Og har du et politisk hjerte, der banker for børnene?
FOBUs bestyrelse består af en blanding af lederrepræsentanter fra FOBUs medlemsinstitutioner og eksternt udpegede og valgte medlemmer. Lige nu er der et par pladser åbne for eksterne, og vi er på udkig efter dig, der kan inspirere os til at gå nye veje enten forretningsmæssigt eller politisk. Kunne det måske være dig eller en du kender?
Læs vores opslag efter nye medlemmer til FOBUs bestyrelse her
Husk at tilmelde dig FOBUs Årsmøde
Den 9. og 10. maj mødes vi vanen tro til FOBUs Årsmøde og lederkonference på Hotel Nyborg Strand. Vi skal netværke på tværs af FOBUs brede fællesskab og inspireres af en række oplægsholdere, der i år bl.a. tæller humoristen Rune Gren og samfundsdebattøren Svend Brinkmann. Gå ikke glip af det unikke program og muligheden for at møde lederkolleger på tværs af landet.
Vi skal selvfølgelig også afvikle FOBUs repræsentantskabsmøde, og har du forslag eller ønsker at stille op til bestyrelsen, skal du meddele dette til FOBUs forperson, Maiken Grønvall, på info@fobu.dk senest den 9. april 2023.
Se programmet for Årsmødet og tilmeld dig senest den 16. april
Gratis webinar: professionalisering af bestyrelsesarbejdet
Bestyrelsesarbejdet er af afgørende betydning for kvaliteten i dagtilbud. Derfor skal bestyrelsesarbejdet fungere efter hensigten og ikke afspores af fokus på personlige relationer eller individuelle holdninger. Hvad kræver dette af bestyrelsens og ledelsens løbende kommunikation, mødestruktur, forhåndsviden og forberedelse?
Dette guider Maja Haslebo dig igennem på FOBUs webinar om professionalisering af bestyrelsesarbejdet den 19. april 2023. Du kan stadig nå at sikre dig en plads senest den 12. april.
Læs mere og tilmeld dig det gratis webinar for bestyrelser
Hvornår kan du møde FOBUs konsulenter på kontoret?
Vi sætter stor pris på, at mange af jer kommer spontant forbi FOBUs kontor. Som mange andre arbejdspladser fik FOBU under pandemien øjnene op for, hvad hjemmearbejdet kan bidrage med i hverdagen. Derfor vil vi forventningsafstemme med jer, så I ved, hvornår I kan fange FOBUs konsulenter på kontoret.
Vores erfaring er, at muligheden for at arbejde hjemme bidrager til øget fleksibilitet og en god balance mellem fordybelse i opgaven og mødeaktivitet. Samtidig prioriterer vi arbejdsfællesskabet højt, og derfor er alle konsulenter som udgangspunkt på FOBUs kontor tirsdag og torsdag. Erfaringen har samtidig vist os, at det for mange giver mening at arbejde hjemme fredag og afslutte ugens opgaver med ro til fordybelse. Du kan derfor forvente, at:
- alle konsulenter er tilgængelige på mail og telefon alle ugens dage.
- alle konsulenter er som udgangspunkt fysisk på kontoret tirsdag og torsdag. Mandag og onsdag er her halvfuldt.
- fredag er her tomt, så der kan du ikke komme uventet forbi og møde dine konsulenter.
- det er altid en god idé at melde din ankomst, hvis du vil være sikker på at møde en specifik konsulent.
Nye børnebøger og gode rabatter
Vi har fået et par nye bøger til udlån i FOBUs bogreol. Du er derfor meget velkommen til at komme forbi og kigge på vores bøger og låne dem med hjem. I artiklen herunder kan du læse en anmeldelse af de tre nye bøger. Du kan også læse om “Goblis verden – en verden af bogstaver”, der er skrevet af en af FOBUs ledere, og som du nu som medlem af FOBU kan få med 30 % rabat.
Læs boganmeldelserne, og hvordan du opnår rabatten
FOBU holder lukket den 13. og 14. april grundet medarbejderseminar
Vi afholder hvert år et medarbejderseminar over to dage. I år løber det af stablen den 13. og 14. april, hvorfor FOBUs kontor vil være lukket disse dage.
I år er seminarets tema FOBUs kernefortælling. FOBU står i en tid uden direktør, og vi bruger denne lejlighed til at blive skarpere på, hvem vi er i 2023. Vi skal helt ind til kernen af FOBUs eksistensgrundlag; vores formål, værdier og berettigelse, vores ageren og strategier, vores ønsker og drømme. På baggrund af medarbejderseminaret arbejder FOBUs bestyrelse efterfølgende videre og afholder herefter to strategidage: Én før den nye direktør ansættes og én efter. Vi glæder os til processen, og vi håber, at I som vores medlemmer vil gavne af og kunne mærke vores indsats og fordybelse.
Følger du FOBU på Linkedin og Facebook
På Facebook og LinkedIn poster FOBU løbende informationer om blandt andet FOBUs arrangementer, spændende artikler og meget andet. Men vi poster også historier, nyheder og stillingsopslag fra vores institutioner, så skriv endelig, hvis jeres institution har noget, som I gerne vil dele til info@fobu.dk.
Hvis du ikke allerede følger FOBU på Facebook, så klik her og tryk følg og ligeledes med LinkedIn klik her og tryk følg