Opstart tirsdag den 26. september 2023 kl. 18.30 – 20.30
OBS! Kurset er fyldt.
Savner du redskaber til at skabe ro, nærvær og åndehuller for børnene i en travl hverdag?
Dette inspirations- og opstartskursus henvender sig til dig, der er nysgerrig på, hvordan du kan bruge yoga og mindfulness i den pædagogiske hverdag og som gerne vil have redskaberne og støtten til at komme i gang med at bruge yoga og mindfulness med børnene.
Yoga og mindfulness vinder stadig mere frem i den vestlige verden, og det er efterhånden veldokumenteret, at yoga og mindfulness har en positiv effekt på krop og sind. Gennem de seneste år har yogaen også spredt sig mere og mere i de danske skoler og daginstitutioner, og børnene elsker det!
Når børn laver yoga, styrkes deres kropsfornemmelse, balance og koncentrationsevne. Yogaen giver børn mulighed for at lære sig selv bedre at kende og mærke, hvordan de finder ro indeni. Samtidig kan yogaen være en kilde til samhørighed, sammenhold og glæde.
På kurset vil du lære:
- Om yogaens oprindelse
- En række fysiske øvelser, som du vil prøve på egen krop
- Vejrtrækningsøvelser, du kan bruge med det samme
- Mindfulnessøvelser, som du let kan implementere i dagligdagen
- Hvordan du med hjælp fra en historie kan opbygge en god yogastund med børnene
- Hvordan du kan arbejde med at skabe din egen yogahistorie og målrette den til den aldersgruppe, som du arbejder med.
Dette giver dig et helt konkret udgangspunkt for din egen opstart med børneyoga.
Kurset er en blanding af teori og praksis og du kommer til at bruge kroppen. Det er en god måde at lære på og vil hjælpe dig til at føle dig klædt på til at komme i gang.
Kursusforløb
Kurset er bygget op med tre online moduler med fokus på teori og børneyoga samt to aftener med online yoga for voksne. Dette giver dig muligheden for at mærke yogaens effekt på egen krop og dermed have en bedre fornemmelse for den yoga, du formidler til børnene.
Modul 1: den 26. september kl. 18.30 – 20.30
Introduktion til børneyoga og mindfulness, hvad, hvor og hvordan. Børneyogasession hvor deltagerne selv prøver børneyogaen.
Modul 2: den 3. oktober kl. 18.30 – 20.30
Kroppen hvad kan den? Gennemgang af de enkelte yogastillinger, hvordan ser de ud i voksen og børneudgaven og hvordan kan de bruges.
Modul 3: den 10. oktober kl. 18.30 – 20.30
Gennemgang af materialer, øvelser og sparring ift. det videre arbejde i deltagerens institution.
Online yogaundervisning for dig: den 28. september og 5. oktober kl. 19.00 – 20.30
Opfølgning: den 21. november 2022 kl. 18.30 – 20.30
Derudover indeholder kurset:
- et kompendium på en pdf-fil lige til at printe ud, så du bl.a. har alle øvelser på skrift.
- adgang til optagelsen af kurserne, så du kan gense øvelserne eller se hele kurset, hvis du en af gangene skulle være forhindret i at deltage.
- mulighed for at deltage i en Facebook-gruppe med de andre deltagere på kurset. I gruppen kan du sparre med de andre deltagere og stille mig spørgsmål mellem modulerne.
- mulighed for at deltage i yoga for voksne, så du kan mærke yogaen på egen krop.
- Underviserens støtte og sparring undervejs, så du ikke står alene
Underviser: Rikke Kobæk, pædagog, psykoterapeut og yogalærer
OBS! Deltagerantal er max 20 pers, og kurset er fyldt. Hvis du har tilmeldt dig efter den 21. august, hvor kurset var fyldt, er du på venteliste og får besked, hvis der bliver en ledig plads til dig.
Målgruppe
Pædagogisk personale
Pris
GRATIS for FOBU medlemmer. FOBUs medlemmer har fortrinsret til kurset, men er du samarbejdspartner eller netværkskollega uden for FOBU og ønsker at deltage, så kontakt Signe Marie på ssc@fobu.dk for at høre nærmere om muligheder og priser.
Sted
Zoom. Alle deltagere for tilsendt et link efter tilmeldingsfristen.
Tilmeldingsfrist
19. september 2023